برتراند راسل مشهورترین فیلسوف انگلیسی قرن 20 میلادی است. وی در سال 1872 به دنیا آمد و در 1970 در گذشت. خانواده اش از شهروندان قدیمی و بانفوذ انگلستان بودند. پدر بزرگش، جان راسل، از نخست وزیران پیشین دولت انگلیس بود. پدرش، لرد آمبرلی، از اشراف زادگان انگلیسی محسوب می شد كه او و برادرش عنوان "لردی" را از او به ارث بردند.

راسل مدرسه نرفت، ولی معلم یرخانه داشت و خیلی خوب و جدی درس خواند، تا آن كه برای خودش دانشمندی شد. در سال 1903، در سن 32 سالگی، كتاب اصول ریاضیات را نوشت و از 1910 تا 1915 كتاب مسائل فلسفه را نوشت كه برای یادگیری فلسفه ساده و جذاب است. او نثری فوق العاده شیرین و روان داشت.

وقتی جنگ جهانی اول آغاز شد، كشورهای غربی از جمله انگلستان، برای تامین منافع خود در جنگ شركت كردند. اما روح راسل با جنگ سازگاری نداشت و اصولا شخصی صلح دوست بود. اعتقاد داشت، منافع شخصی انگلیسی ها ارزش كشته شدن هزاران جوان را ندارد و علت جنگ طلبی انگلیسی ها را سرمایه داری می دانست. آن گونه سرمایه داری كه همه ی ثروتش را از راه دزدی و زورگویی به دست آورده است. به همین دلیل، شروع به ایراد سخنرانی و نوشتن بر علیه دولت مردان انگلیس كرد، تا این كه توسط دولت، در كشوری كه خود را مهد تمدن و آزادی می داند، از دانشگاه اخراج و شش ماه زندانی شد. پس از آزادی، باز به مبارزه ادامه داد و  به قول خودش، از این كه می دید متمدن ترین قسمت عالم در چنگال توحش دست و پا می زند، بسیار رنج می برد.

راسل نمونه ی بارز یك انسان راه گم كرده و سرگردن غربی است. او با این كه دانشمند و فیلسوف است، در انگلستان دچار بهت و تحیر شده است. در دامنه سرمایه داری غرب پرورش یافته و از طبقات مرفه جامعه است، ولی از عملكرد آن ها نفرت دارد. از این رو به تبلیغ و طرفداری از سوسیالیسم روسیه می پردازد، ولی بعد می بیند كه روش آنان نیز مثل سرمایه داری غرب ناموفق و شكست خورده است. متاسفانه مسیحیت هم برای او جذابیتی نداشت. مدتی به چین رفت و به زندگی مردم آسیا علاقه مند شد، اما سرگردانی رهایش نكرد. البته در یك موضوع شك نداشت، این كه هیچ اعتقادی به سوسیالیسم، سرمایه داری، نژاد سفید و تمدن غرب در وجودش حس نمی كرد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 تیر 1386    | توسط: جواد    | طبقه بندی: مشاهیر،     | نظرات()