ذهن زیبا  A Beautiful Mind 

 

كارگران:  ران هاوارد

 

نویسنده: آكیوا گلدزمن

 

بازیگران: راسل كرو، جنیفر كانلی، اد هریس

 

  

 

داستان

 

"جان نش" نابغه ریاضی جوانی است كه در سال 1947 در دانشگاه پرینستون تحصیل میكند. او تئوری های نوآورانه خویش را در این دوران عرضه میكند كه باعث انقلابی در علوم ریاضی و اقتصاد میگردد. سه سال بعد او استاد این دانشگاه میشود و سپس به استخدام پنتاگون درمیآید تا در اوایل دهه پنجاه و در اوج جنگ سرد به مبارزه با جاسوسان روس بپردازد. در همین دوران او با "آلیشا" دانشجوی تیزهوش خویش ازدواج میكند و صاحب فرزندی میگردد، اما به زودی توهمات و تصورات مالیخولیایی به او هجوم میآورد و دچار بیمار اسكیتزوفرنی و پارانویا میشود. نبوغ و دیوانگی درهم میآمیزد و مرز میان واقعیت خیال و توهم در ذهن او درهم میریزد. او سی سال دچار این بیماری و در بیمارستانها بستری میگردد تا سرانجام تصمیم میگیرد با قدرت اراده خویش مغزش را از نو برنامه ریزی نماید و خود را از این بیماری نجات دهد. او نیاز به باور و همكاری آلیشا دارد و چنین است كه او به قدرت عشق و اراده خویش نبرد با بیماری را آغاز میكند ولی بیماری جانفرسا دست بردار نیست و . ..

 

 

نقد و نگاه:

 

سرگذشتی واقعی یا فیلم سینمایی:

 

فیلم "ذهن زیبا" براساس داستان زندگی واقعی "جان فوربس نش جونیور" نابغه ریاضی و برنده جایزه نوبل سال 1994 ساخته شده است. مایه های نبوغ بیماری اسكیتزوفرنی و پارانویا و بالاخره عشقی شكست ناپذیر كه به نبرد با بیماری برمیخیزد و غیرممكن را ممكن میسازد، دستمایه های گیرایی برای ساخت یك فیلم سینمایی در اختیار هالیوود قرار میدهد.

فیلم اقتباسی آزاد از كتاب بیوگرافی جان نش به همین نام و نوشته سیلویا ناصر میباشد. جان نش و همسرش آلیشا هنوز زنده اند و اجازه ساخت فیلم را به تهیه كننده فیلم (برایان گریزر) و ران هاوارد كارگردان (آپولو 13 و چگونه گرینچ كریسمس را دزدید) میدهند با این امید و شرط كه فیلمی محترمانه بسازند.

و اما تهیه كننده و كارگردان در بند واقعیت باقی نمیمانند و در پی ارائه پرداختی سینمایی از سرگذشت جان نش برمیآیند و همین تفاوت واقعیت و سینما را رقم میزند چرا كه واقعیت از صافی خلاقیت و گزینش هنری فیلمنامه نویس و كارگردان عبور میكند و فیلم نمیتواند بازتاب واقعیت محض باشد.

چرا خیال و توهم آفرینی هنرمندانه را میستاییم و اما گونه دیگر را نفی میكنیم و تاب نمیآوریم؟ خرد چیست و استدلال از كجا میآید؟ داور كیست و معیار داوری كدام؟ فیلم "ذهن زیبا" تصویری متفاوت از بیماران اسكیتزوفرنی ارائه میدهد و تماشاگر را به تعمق پیرامون واقعیت و نسبی بودن آن وامیدارد و این كار كمی نیست.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 تیر 1386    | توسط: جواد    | طبقه بندی: مشاهیر،     | نظرات()